laserowe usuwanie kamieni nerkowych
Operacje laserowe

Bolesna kamica nerkowa

Kamica nerkowa to niezwykle bolesne schorzenie, polegające na tworzeniu się w drogach moczowych i nerkach złogów. Kamienie nerkowe zwykle tworzą się z połączenia kilku związków chemicznych, osadzających się w moczu. Do związków tych zalicza się m.in. związki wapnia, szczawiany, związki fosforanowe i kwas moczowy. Mniejsze kamienie wydala się wraz z moczem. W przypadku większych często niezbędna jest interwencja lekarska, czyli operacja laserowa. Najczęstszym objawem kamicy nerkowej jest nagły ostry ból w części lędźwiowej pleców, promieniujący w kierunku pęcherza. Jedną z najbardziej polecanych metod leczenia kamicy nerkowej jest laserowe usuwanie kamieni.

Jak przebiega laserowe usuwanie kamieni nerkowych?

Ten nowoczesny zabieg polega na wprowadzeniu giętkiego przewodu do cewki moczowej, a następnie przez pęcherz i moczowód bezpośrednio do nerki. Tam natomiast następuje laserowe rozbijanie kamieni nerkowych. Zabieg jest więc mało inwazyjny i zazwyczaj odbywa się bez żadnych powikłań. Operacja laserowa nie wymaga bowiem wykonywania nacięć i ingerencji chirurgicznej. Laserowe rozbijanie kamieni uznaje się za zabieg całkowicie bezbolesny. Dodatkowym atutem zabiegu jest możliwość dokonania w jego trakcie oceny struktur układu moczowego i wykrycie innych chorób. Kruszenie kamieni nerkowych zwykle odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Cały zabieg trwa zazwyczaj od 30 do 120 minut. Po operacji w moczowodzie pozostawiany jest cewnik umożliwiający odpływ moczu z nerki. Czas pobytu pacjenta na oddziale po przebytym zabiegu skraca się do minimum.

Operacja dla większości pacjentów

Jedna operacja laserowa pozwala na skruszenie nawet kilku kamieni o wielkości przekraczającej 2 cm. Wykorzystanie lasera umożliwia bowiem usunięcie nawet najtwardszych złogów z obu nerek. Po zabiegu pacjenci bardzo szybko wracają do pełnej aktywności.
Laserowe kruszenie kamieni nerkowych czyli inaczej RIRS, jest dostępne dla większości pacjentów. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim ciąża, a także zakażenie układu moczowego. Zabieg jest polecany także tym pacjentom, u których inne metody leczenia kamicy nerkowej nie dały pożądanego efektu.

laser holep
Leczenie prostaty
Laser HoLEP – budowa i zastosowanie

Nowoczesna medycyna Laser HoLEP to skrócona nazwa zabiegu laserowanej enukleacji lub holmowej laserowej chirurgii prostaty. Do wykonania tego zabiegu używa się właśnie lasera holmowego, a jego celem jest najczęściej usunięcie rozrostu gruczołu krokowego (potocznie zwanego prostatą) lub też usunięcie nowotworu. Ponadto przy jego użyciu odbywa się laserowe rozbijanie kamieni nerkowych …

laserowe usuwanie prostaty
Leczenie prostaty
Laserowe usuwanie prostaty

Laserowe usuwanie prostaty – diagnostyka i przebieg W Gabinetach Urologicznych wykorzystuje się coraz nowocześniejsze metody rozwiązujące problem dyskomfortu przy oddawaniu moczu u mężczyzn. Powodem takiego schorzenia jest najczęściej przerost gruczołu prostaty, który wynika ze spadku testosteronu. W związku z tym, dla pacjentów posiadających dysfunkcje układu moczowego, powstała metoda HoLEP. Dzięki …