laserowe usuwanie prostaty
Leczenie prostaty

Laserowe usuwanie prostaty – diagnostyka i przebieg

W Gabinetach Urologicznych wykorzystuje się coraz nowocześniejsze metody rozwiązujące problem dyskomfortu przy oddawaniu moczu u mężczyzn. Powodem takiego schorzenia jest najczęściej przerost gruczołu prostaty, który wynika ze spadku testosteronu. W związku z tym, dla pacjentów posiadających dysfunkcje układu moczowego, powstała metoda HoLEP. Dzięki jej wykorzystaniu, laserowe usuwanie prostaty odbywa się w sposób bezpieczny i bezbolesny. Ryzyko powikłań jest niemal zerowe, ponieważ zabieg nie uszkadza cewki moczowej.

Diagnostyka

Diagnostyka odbywa się po wykonaniu badania USG lub/i rezonansu magnetycznego. Czasami urolog wykonuje też badania przepływu moczu przez cewkę, a następnie pacjenta kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji. Przed zabiegiem, chory dostaje znieczulenie, dzięki któremu nie musi obawiać się bólu. Do wnętrza pacjenta wprowadza się tzw. resektoskop, przy pomocy którego lekarz może ocenić stan zdrowia cewki moczowej i pęcherza. Operacja laserowa polega na wycięciu nadmiaru tkanki stercza i wyciągnięciu go przez cewkę moczową. Zadanie to ułatwia lekarzowi kamera, która wyświetla obraz objętych działaniami narządów na ekranie monitora. Po zabiegu wymagany jest również okres hospitalizacji trwający maksymalnie 3 dni, w którym pacjent ma wprowadzony cewnik umożliwiający oddawanie moczu.

Bezpieczny zabieg

Zabieg znacząco zmniejsza ryzyko krwawienia i występowania bólu podczas oddawania moczu. Natomiast warty podkreślenia jest fakt, że rekonwalescencja przebiega szybko. Do pełnej aktywności seksualnej można powrócić po miesiącu od zabiegu. W niektórych przypadkach laserowe usuwanie prostaty owocuje również wydłużeniem wzwodu, na co wskazują przeprowadzone badania.

Problemy układu moczowego – usuwanie kamienia

Przez dysfunkcje układu moczowego spowodowanym odkładaniem się kamieni w nerkach cierpi od 5 do 10 % populacji. Źródłem tego schorzenia jest źle zbilansowana dieta, zbyt duże spożycie wapnia lub brak regularnego uzupełniania płynów w organizmie. Natomiast do objawów można zaliczyć ból lub krwawienie przy oddawaniu moczu.

Obecna medycyna pozwala na laserowe usuwanie kamieni nerkowych. Zabieg ten określa się skrótem RIRS i polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową druta. By ten drut nie uszkodził moczowodu, zakłada się na niego elastyczną rurkę zwaną fachowo koszulką dostępową. Urolog wprowadza w tą koszulkę urteroskop, który kruszy kamienie w wybranym miejscu za pomocą lasera holmowego. Ten proces odbywa się dzięki energii emitowanej z urządzenia. Skruszony złog jest następnie wydalany w moczu do kilku tygodni po zabiegu.

Podsumowanie

Laserowe usuwanie prostaty i kamieni nerkowych to zasługa nowoczesnej technologii, która w sposób małoinwazyjny rozwiązuje problemy układu moczowego. Pacjent – dzięki miejscowemu znieczuleniu – nie tylko nie odczuwa bólu, ale również szybko dochodzi do pełni zdrowia.

laser holep
Leczenie prostaty
Laser HoLEP – budowa i zastosowanie

Nowoczesna medycyna Laser HoLEP to skrócona nazwa zabiegu laserowanej enukleacji lub holmowej laserowej chirurgii prostaty. Do wykonania tego zabiegu używa się właśnie lasera holmowego, a jego celem jest najczęściej usunięcie rozrostu gruczołu krokowego (potocznie zwanego prostatą) lub też usunięcie nowotworu. Ponadto przy jego użyciu odbywa się laserowe rozbijanie kamieni nerkowych …

laserowe usuwanie kamieni nerkowych
Operacje laserowe
Laserowe usuwanie kamieni nerkowych

Bolesna kamica nerkowa Kamica nerkowa to niezwykle bolesne schorzenie, polegające na tworzeniu się w drogach moczowych i nerkach złogów. Kamienie nerkowe zwykle tworzą się z połączenia kilku związków chemicznych, osadzających się w moczu. Do związków tych zalicza się m.in. związki wapnia, szczawiany, związki fosforanowe i kwas moczowy. Mniejsze kamienie wydala …