Laserowe usuwanie prostaty
- Autor: Lekarz specjalista
- Kategoria: Leczenie prostaty, Operacje laserowe
- Tags: laserowe usuwanie kamieni, laserowe usuwanie prostaty, operacja laserowa
Laserowe usuwanie prostaty – diagnostyka i przebieg
W Gabinetach Urologicznych wykorzystuje się coraz nowocześniejsze metody rozwiązujące problem dyskomfortu przy oddawaniu moczu u mężczyzn. Powodem takiego schorzenia jest najczęściej przerost gruczołu prostaty, który wynika ze spadku testosteronu. W związku z tym, dla pacjentów posiadających dysfunkcje układu moczowego, powstała metoda HoLEP. Dzięki jej wykorzystaniu, laserowe usuwanie prostaty odbywa się w sposób bezpieczny i bezbolesny. Ryzyko powikłań jest niemal zerowe, ponieważ zabieg nie uszkadza cewki moczowej.
Diagnostyka
Diagnostyka odbywa się po wykonaniu badania USG lub/i rezonansu magnetycznego. Czasami urolog wykonuje też badania przepływu moczu przez cewkę, a następnie pacjenta kwalifikuje się do przeprowadzenia operacji. Przed zabiegiem, chory dostaje znieczulenie, dzięki któremu nie musi obawiać się bólu. Do wnętrza pacjenta wprowadza się tzw. resektoskop, przy pomocy którego lekarz może ocenić stan zdrowia cewki moczowej i pęcherza. Operacja laserowa polega na wycięciu nadmiaru tkanki stercza i wyciągnięciu go przez cewkę moczową. Zadanie to ułatwia lekarzowi kamera, która wyświetla obraz objętych działaniami narządów na ekranie monitora. Po zabiegu wymagany jest również okres hospitalizacji trwający maksymalnie 3 dni, w którym pacjent ma wprowadzony cewnik umożliwiający oddawanie moczu.
Bezpieczny zabieg
Zabieg znacząco zmniejsza ryzyko krwawienia i występowania bólu podczas oddawania moczu. Natomiast warty podkreślenia jest fakt, że rekonwalescencja przebiega szybko. Do pełnej aktywności seksualnej można powrócić po miesiącu od zabiegu. W niektórych przypadkach laserowe usuwanie prostaty owocuje również wydłużeniem wzwodu, na co wskazują przeprowadzone badania.
Problemy układu moczowego – usuwanie kamienia
Przez dysfunkcje układu moczowego spowodowanym odkładaniem się kamieni w nerkach cierpi od 5 do 10 % populacji. Źródłem tego schorzenia jest źle zbilansowana dieta, zbyt duże spożycie wapnia lub brak regularnego uzupełniania płynów w organizmie. Natomiast do objawów można zaliczyć ból lub krwawienie przy oddawaniu moczu.
Obecna medycyna pozwala na laserowe usuwanie kamieni nerkowych. Zabieg ten określa się skrótem RIRS i polega na wprowadzeniu przez cewkę moczową druta. By ten drut nie uszkodził moczowodu, zakłada się na niego elastyczną rurkę zwaną fachowo koszulką dostępową. Urolog wprowadza w tą koszulkę urteroskop, który kruszy kamienie w wybranym miejscu za pomocą lasera holmowego. Ten proces odbywa się dzięki energii emitowanej z urządzenia. Skruszony złog jest następnie wydalany w moczu do kilku tygodni po zabiegu.
Podsumowanie
Laserowe usuwanie prostaty i kamieni nerkowych to zasługa nowoczesnej technologii, która w sposób małoinwazyjny rozwiązuje problemy układu moczowego. Pacjent – dzięki miejscowemu znieczuleniu – nie tylko nie odczuwa bólu, ale również szybko dochodzi do pełni zdrowia.