Laser HoLEP – budowa i zastosowanie
Nowoczesna medycyna
Laser HoLEP to skrócona nazwa zabiegu laserowanej enukleacji lub holmowej laserowej chirurgii prostaty. Do wykonania tego zabiegu używa się właśnie lasera holmowego, a jego celem jest najczęściej usunięcie rozrostu gruczołu krokowego (potocznie zwanego prostatą) lub też usunięcie nowotworu. Ponadto przy jego użyciu odbywa się laserowe rozbijanie kamieni nerkowych oraz usuwanie zmian skórnych zewnętrznych narządów płciowych. Leczenie HoLEP jest to metoda nowoczesna, małoinwazyjna, a przede wszystkim bardzo bezpieczna dla pacjenta.
Laser HoLEP – budowa
Jak już wcześniej wspomniano, HoLEP to laser holmowy. Jego medium stanowi ciało stałe z domieszką holmu. Jego działanie opiera się na podczerwieni, osiągając promieniowanie o długości fali 2140 nm. Gruczoł krokowy składa się z 60 – 70 % wody, co sprawia, że promieniowanie jest całkowicie absorbowane przez wodę, która w nim się znajduje. Energia lasera jest wyzwalana pulsacyjnie, mając możliwość penetracji tkanki do głębokości 0,4 mm. „Strzelanie” impulsami świetlnymi obywa się w czasie od 150 mikrosekund do 1 milisekundy. Dzięki naruszeniu tkanki na tak niewielkiej głębokości mamy pewność, że leczenie HoLEP zapewnia bezpieczeństwa pracy oraz niskie ryzyko uszkodzenia otaczających tkanek.
Różne moce laserów
Obecnie możemy spotkać kilka typów laserów holmowych. Różnią się one między sobą przede wszystkim mocą, a co za tym idzie zastosowaniem. HoLEP laser o niskiej mocy 10 – 30 W ma zastosowanie w leczeniu kamicy dróg moczowych, a także zwężeń w obrębie układu dróg moczowych. Kolejny typ to laser o średniej mocy 30-60 W, mający zastosowanie w leczeniu BPH w przypadku gruczolaków. Natomiast laser o najwyższej mocy 60 -150 W służy do leczenia kamicy moczowej, zwężeń w układzie moczowym oraz prostaty.
Laser HoLEP – działanie
Energia jaką wydziela laser HoLEP sprawia, że przegrzana woda powoduje mikroskopijny pęcherzyk waporyzacyjny w pobliżu włókna laserowego. Następnie implozja pęcherzyka pociąga za sobą falę uderzeniową, która z kolei odpowiada za waporyzację tkanek bez koagulacji. W efekcie czego istnieje możliwość precyzyjnego cięcia, przy równoczesnym zamknięciu małych i średniej wielkości naczyń krwionośnych. Koagulacja naczyń krwionośnych w trakcie zabiegu zmniejsza krwawienie, a co za tym idzie utratę krwi podczas zabiegu.
Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest usuwanie prostaty laserem. Ma to związek z bardzo dużą ilością zachorowań na prostatę. Obecnie w większości szpitali dostępne jest leczenie prostaty laserem HoLEP.