RIRS czyli skuteczne leczenie kamicy nerkowej
Bezpieczny zabieg RIRS
Dolegliwości zdrowotne bywają mniej lub bardziej uciążliwe. Kamica nerkowa, to jedna z chorób, która przynosi choremu wiele bólu. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby jej leczenia. Wraz z rozwojem techniki, pojawiło się kilka metod. Jedną z ich jest zabieg RIRS, czyli Retrograde Intrarenal Surgery. Jest to nowoczesna metoda małoinwazyjnego leczenia kamicy nerkowej.
Ta operacja laserowa polega na endoskopowym usunięciu kamieni nerkowych. Dzieje się to bez konieczności wykonywania nacięć na skórze. Lekarz wprowadza giętki ureteroskop przez cewkę moczową, pęcherz moczowy i moczowód aż do nerek. Tam właśnie znajdują się kamienie. Następnie następuje laserowe rozbijanie kamieni nerkowych na mniejsze fragmenty. Są one na tyle małe, że mogą zostać wydalone przez pacjenta drogą naturalną. Zabieg odbywa się pod kontrolą endoskopową. Dlatego jest bardzo precyzyjny. Minimalizuje się w ten sposób ryzyko uszkodzenia tkanek.
Wskazania do leczenia RIRS
Z zasady operacja laserowa niesie wiele korzyści dla pacjenta. W przypadku leczenia kamieni nerkowych efekt jest natychmiastowy. Nie ma również konieczności wielodniowego gojenia się ran, jak ma to miejsce w klasycznych operacjach chirurgicznych. RIRS sprawdza się przede wszystkim u pacjentów z kamieniami nerkowymi zbyt dużymi do usunięcia metodami farmakologicznymi. Ewentualnie u osób, które nie kwalifikują się do zabiegu ESWL. Leczenie metodą RIRS sprawdza się szczególnie w przypadkach, gdy kamienie znajdują się w trudno dostępnych częściach nerki. Ewentualnie gdy pacjent cierpi na nawracającą kamicę nerkową. Zabieg ten wykonuje się także u pacjentów, u których inne metody leczenia okazały się nieskuteczne. Laserowe usuwanie kamieni metodą RIRS zaleca się także w sytuacji, kiedy pacjent nie kwalifikuje się do bardziej inwazyjnych rodzajów operacji.
Leczenie nie dla każdego
Mimo wielu zalet, RIRS nie jest odpowiedni dla wszystkich pacjentów. Przeciwwskazania do zabiegu obejmują m.in. aktywne infekcje układu moczowego. Mogą one bowiem zwiększać ryzyko powikłań. W niektórych sytuacjach wystarczy jednak przeprowadzić skuteczne leczenie infekcji, by móc przeprowadzić laserowe rozbijanie kamieni. Zabieg RIRS nie jest również przeprowadzany u osób posiadających określone wady anatomiczne dróg moczowych. Uniemożliwiają one bezpieczne wprowadzenie ureteroskopu. Osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi również mogą być wykluczone z zabiegu RIRS. Ryzyko krwawienia może być zbyt duże. O ostatecznej kwalifikacji decyduje jednak lekarz. Nie zawsze wyżej wymienione przeciwwskazania uniemożliwiają zabieg.